Papryka a zdrowie,

PARYKA A ZDROWIE

Papryka zawiera głównie węglowodany, wodę, błonnik i minerały, natomiast prawie nie ma w niej tłuszczu. Jest cennym źródłem witaminy C, beta-karotenu, czyli prowitaminy A, witamin B1, B2, a także E i P.

Jedna papryka Szegedi o wadze 27g zawiera:

Papryka a zdrowie Afrodyzjak

0,216g białka
1,804g węglowodanów
3,24 mg wapnia
0,124 mg żelaza
4,32 mg magnezu
7,83 mg fosforu
54,54 mg potasu
0,27 mg sodu
25,083 mg witaminy C
0,021 mg ryboflawiny
0,015 mg niacyny
0,295 mg witaminy B6
14,31 mg kwasu foliowego
37,8 jednostek witaminy A
0,003g tryptofanu
0,01g lizyny
0,007g fenyloalaniny

Kapsaicyna
v Kapsaicyna jest oleistą, nierozpuszczalną w wodzie substancją, która nadaje papryce ostry smak.
Jest cennym środkiem stosowanym w medycynie. Działa przeciwbólowo, wykrztuśnie, pomaga udrożnić zatoki i drogi oddechowe. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze i aspirynopodobne, dlatego warto jeść więcej papryki przy przeziębieniach, grypie i infekcjach. Jest przeciwutleniaczem – niweluje działanie wolnych rodników, zatem pomaga przedłużyć młodość.
Osoby dbające o linię z pewnością zainteresuje fakt, że kapsaicyna poprawia przemianę materii, przyspieszając spalanie kalorii.
Prowadzone ostatnio badania nad rolą warzyw i owoców w profilaktyce nowotworów wykazały, że kapsaicyna zawarta w papryce przeciwdziała rakowi, a jej działanie dodatkowo wzmacnia beta-karoten obecny w papryce w sporych ilościach.
Kapsaicyna powoduje zwiększenie ukrwienia skóry, dzięki czemu daje uczucie ciepła i łagodzi ból. Ze względu na rozgrzewające właściwości izoluje się ją z papryki i podaje jako lek stosowany zewnętrznie w bólach stawowych i mięśniowych. Jest cennym lekiem przeciwreumatycznym.

Likopen

Papryka jest jednym z nielicznych warzyw zawierających likopen – cenny barwnik z rodziny karotenoidów, który jest jednym z najsilniejszych dotychczas poznanych antyutleniaczy. To właśnie likopen i beta-karoten nadają papryce jej wspaniały kolor, a nas chronią przed nowotworami i zapewniają dłuższą młodość.

Witamina C

Papryka zawiera wyjątkowo dużo witaminy C, więcej niż cytryna. Jedna czwarta średniej papryki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę!!! Warto pamiętać, że tę witaminę koniecznie trzeba dostarczać organizmowi codziennie, bo nie potrafimy stworzyć jej “zapasów”.
Węgierskie kobiety twierdzą, że swoją piękną cerę zawdzięczają właśnie witaminie C zawartej w papryce.
Witamina C jest niezbędna dla gojenia się ran i tworzenia kolagenu – białka ważnego dla zdrowie skóry, kości i przylegających tkanek. Jest przeciwutleniaczem, a jej niedobór powoduje zwiększenie podatności na infekcje.
Jest najpotrzebniejszą ze wszystkich witamin, ale bardzo łatwo ulega rozkładowi – niszczy ją światło, wysoka temperatura, łatwo się utlenia. Papryka ma zadziwiającą właściwość “ochrony” tej witaminy: rozkład tej cennej substancji nie następuje podczas gotowania, smażenia, pieczenia, ani nawet odgrzewania papryki!

Witamina A

Jedna czerwona papryka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego widzenia. Jest ważna dla funkcjonowania większości organów, wpływa na system immunologiczny i podobnie jak witamina C jest przeciwutleniaczem.

Witamina B2 (ryboflawina)

Jest ważnym czynnikiem biorącym udział w cyklu przemian energetycznych w organizmie. Pomaga zachować piękną i zdrową skórę, ma także wpływ na wzrok.

Witamina B1

Ta witamina jest szczególnie ważna dla systemu nerwowego i układu pokarmowego.

Niacyna

Pomaga zachować zdrową skórę, system nerwowy i system trawienny. Jest niezbędna w metabolizmie węglowodanów.

Witamina E

Witamina E jest silnym antyoksydantem, chroni organizm przed wolnymi rodnikami, “współpracując” z witaminą C. Z tego powodu nazywana jest witaminą młodości. Jest bardzo istotna dla prawidłowego działania układu immunologicznego. Pomaga hamować wzrost pewnych typów nowotworów. Chroni przed miażdżycą i reumatyzmem. Istotny dla pań jest fakt, że papryka jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego.

Witamina B6

Pomaga w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Jest niezbędna w procesie powstawania czerwonych krwinek.

Wapń

Buduje i utrzymuje w zdrowiu kości i zęby, reguluje rytm serca, leczy bezsenność, pomaga w bardzo ważnym procesie przenikania składników odżywczych przez błony komórkowe. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji nerwów, mięśni i nerek, obniża ciśnienie krwi.

Żelazo

Jego główna funkcja to tworzenie hemoglobiny – barwnika krwi, który transportuje tlen. Żelazo zmniejsza podatność na stres i choroby. Pomaga utrzymać zdrowie skóry.

Magnez

Pomaga w regulacji aktywności serca, utrzymuje jego naturalny rytm.

Fosfor

Współpracuje z wapniem, utrzymując zdrowie kości i zębów.

Tryptofan

Jest niezbędnym dla organizmu aminokwasem. Naturalny środek rozluźniający, leczy bezsenność, zmniejsza napięcia nerwowe i stany depresyjne. Pomaga leczyć migrenę, wspomaga system immunologiczny, redukuje ryzyko chorób układu krwionośnego – współpracuje z lizyną w redukcji poziomu cholesterolu.

Lizyna

Zapewnia prawidłowe wchłanianie się wapnia, pomaga tworzyć kolagen, przeciwciała, a także hormony i enzymy. Co ciekawe, zapobiega pojawianiu się opryszczki, która jest utrapieniem niejednej osoby.
Jej niedobór objawia się ciągłym zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, utratą włosów, a nawet anemią.

Fenyloalanina

Używana przez mózg do tworzenia norepinefryny, substancji biorącej udział w przenoszeniu sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za stan czuwania. Ma działanie antydepresyjne i poprawia pamięć.

Papryka a układ pokarmowy

U osób cierpiących na nadkwaśność lub wrzody żołądka papryka może wywołać podrażnienia. Nie muszą one jednak rezygnować z jedzenia tego jakże cennego warzywa. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć papryki z innymi drażniącymi czynnikami – alkoholem, papierosami, kawą, ale z serem, czy śmietaną, które działają ochronnie na ściany żołądka.

Papryka a drogi oddechowe

Papryka ma zbawienny wpływ na drogi oddechowe. Powoduje ich udrożnienie, działa wykrztuśnie. Aztekowie używali jej jako lekarstwa na kaszel, a Indianie Tarahumara nadal stosują ją przeciw bronchitowi i podrażnieniom gardła.

Papryka a krążenie

To cenne warzywo poprawia krążenie, ale, co ważniejsze, zapobiega powstawaniu złogów, które przyczyniają się do miażdżycy i chorób serca.

Afrodyzjak

Papryka, zwłaszcza ostra od dawna jest uważana za afrodyzjak. Ten efekt jest podwójny, bo działa nie tylko na zmysły, ale dodatkowo leczy bóle głowy…

Przez setki lat odkryto wiele zastosowań papryki. Nie sposób opisać ich wszystkich, ale warto wiedzieć, że jest świetnym lekiem na kaca, a niektóre matki używają ostrej papryki, aby oduczyć swoje dzieci ssania kciuków.

hastagi na stronie:

#papryka czerwona właściwości #papryka czerwona witaminy #papryka witaminy #czerwona papryka właściwości #papryka właściwości #Papryka czerwona #czy papryka jest zdrowa #wlasciwosci papryki #sok z czerwonej papryki #papryka a zdrowie

Authors

Related posts

Top