Najlepsi z najlepszych – finaliści plebiscytu Złote Kaczki 2010

Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Radosław Piwowarski, Wojciech Jerzy Has – to pięciu reżyserów, którzy maja szansę na Złotą Kaczkę w kategorii „najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach“. Zakończyło się głosowanie w plebiscycie Złote Kaczki 2010 – Najlepsze z najlepszych.

W plebiscycie – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierali najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach. W finalowych piątkach aktorów znaleźli się Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska, Krystyna Feldman, Krystyna Janda i Beata Tyszkiewicz oraz Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Siwkiewicz i Roman Wilhelmi.

Czytelnicy magazynu FILM wybierali też najlepszych artsytów i filmy sezonu. Wśród filmów, która cieszyły się największym popraciem czytelników, znalazły się: „Ciacho“, „Dom zły“, „Rewers“, „Różyczka“ i „Wszystko, co kocham“. W plebiscycie na najlepszą aktorkę nawjięcej głosów zebrały: Agata Buzek i Krystyna Janda za role w „Rewersie“, Magdalena Boczarska za „Różyczkę“, Kinga Preis za „Dom zły“ oraz Magdalena Cielecka za „Wenecję“ oraz „Droga wewnętrzna“. Najlepsi aktorzy – zdaniem czytelników FILMU i internautów – to Paweł Małaszyński („Ciacho”), Marcin Dorociński („Rewers”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „Matka Teresa od kotów”), Marian Dziędziel („Dom zły”, „Zgorszenie publiczne”, „Zero”, „Miasto od morza”) oraz Robert Więckiewicz („Kołysanka”, „Różyczka”, „Zero”). W kategorii „Najlepszy scenarzysta” w finałowej piątce znaleźli się: Andrzej Bart za„Rewers“, Jacek Borcuch za „Wszystko, co kocham“, Maciej Karpiński i Jan Kidawa-Błoński za „Różyczkę“, Bartosz Konopka i Piotr Rosołowski za „Królika po berlińsku“ oraz Wojciech Smarzowski i Łukasz Kośmicki za „Dom zły“.

Laureatów tegorocznego plebiscytu Złote Kaczki poznamy już we wtorek 23 listopada podczas finałowej Gali w Sali Kongresowej PKiN. Gala transmitowana będzie na żywo na antenie TVP 1 o godz. 21.30. Galę, tradycyjnie już, poprowadzi wielka dama polskiego kina, Grażyna Torbicka.

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma “Film” (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy.

Sponsorem głównym gali jest firma Alien, wyłączny przedstawiciel luksusowych apartamentów Doncella Beach na Costa Del Sol. Złotym sponsorem jest Drutex SA, producent najlepszych okien. Producentem statuetki Złota Kaczka jest W.KRUK. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są również Orange, Orlen oraz PGNiG. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, Polska The Times, VIVA!, WPROST oraz Filmweb.

*****

„Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

PMPG SA (GPW: POINTGROUP, PGM) spółką działającą w segmencie medialnym i wydawniczym. Jej konsekwentnie realizowana strategia rozwoju zaowocowała opracowaniem serii produktów i usług unikalnych dla rynku mediów i marketingu pod względem różnorodności i kompleksowości. PMPG SA oferuje zarówno przestrzeń reklamową w mediach tradycyjnych oraz realizowanie kampanii reklamowych w nowych mediach, jak również zintegrowane usługi z zakresu komunikacji marketingowej, począwszy od przygotowania strategii poprzez tworzenie i produkcję, a skończywszy na realizacji. Wśród wydawanych przez PMPG SA i jej spółki zależne tytułów są również m.in. magazyn popkulturalny „Machina” oraz magazyn studencki „?dlaczego”. Pod koniec grudnia 2009 r. PMPG nabyła 80 proc. udziałów w AWR „WPROST”, spółce wydającej tygodnik „WPROST”.

hastagi na stronie:

#dom grażyny torbickiej #torbicka 2011 #grażyna torbicka 2011 #torbicka 2010 #twój styl grudzień 2010

Authors

Related posts

Top