Luksus

Nagrody i nominacje Nagrody Kisiela

Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski odbiorą przyznane po kilkuletniej przerwie Nagrody Kisiela. Powrót do jednej z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST odbywa się w

Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski odbiorą przyznane po kilkuletniej przerwie Nagrody Kisiela. Powrót do jednej z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST odbywa się w przeddzień 20. rocznicy przyznania pierwszych “Kisieli” oraz w przeddzień 99. urodzin patrona nagrody, Stefana Kisielewskiego.

Jerzy Buzek w kategorii “Polityk” oraz Krzysztof Olszewski, założyciel firmy Solaris Bus & Coach, w kategorii “Przedsiębiorca” zostali wybrani już w drugim głosowaniu. Cztery tury głosowania okazały się konieczne do wyłonienia zwycięzcy w kategorii “Publicystyka”, w której laureatem został nieoczekiwanie rysownik Andrzej Mleczko, od lat komentujący polską rzeczywistość graficznie.

O ile wybór laureatów nie budzi wątpliwości, o tyle spore kontrowersje wywołały niektóre nominacje. Wśród nominowanych znalazł się m.in. Dawid Bratko, zwany królem dopalaczy. “Kieruję się wskazówkami, które zostawił nam Patron, nagradzając Bogusława Bagsika za tzw. oscylator. Kiedy istnieje urzędniczy nonsens, to należy ukarać urzędników, natomiast przedsiębiorcę, który nonsens ujawnił, kierując się zbożną chęcią zysku, należy nagrodzić” – wyjaśnia Rafał Ziemkiewicz, który zgłosił tę kandydaturę. I dodaje: “Widzę w Dawidzie Bratko liberalnego Robin Hooda walczącego z socjalistycznym molochem państwa, które chce decydować o tym, kto czym ma prawo się truć”.

Laureatów Nagrody Kisiela wybiera Kapituła Nagrody Kisiela, w skład której wchodzą laureaci wszystkich poprzednich edycji, m.in.: Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Jacek Fedorowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Marian Krzaklewski, Aleksander Kwaśniewski, Jan Kulczyk, Janusz Lewandowski, Donald Tusk, Wiesław Walendziak, Lech Wałęsa, Jan Winiecki, a także obecny redaktor naczelny tygodnika WPROST, Tomasz Lis. Honorowym członkiem kapituły jest Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody.

Uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela odbędzie się 5 grudnia 2010 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Relację z gali będzie można zobaczyć w poniedziałek, 6 grudnia, o godz. 22.40. na antenie TVP 1.

A to już wiesz?  szczególne gwiazdkowe prezenty

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Nagród Kisiela objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patronat nad galą sprawują również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Uniwersytet Warszawski. Mecenasami obchodów jubileuszu Kisiela są PKO Bank Polski oraz PGNiG. Producentem statuetki Kisiela jest W.KRUK. Patronat medialny nad Nagrodami Kisiela objęły Radio ZET, Interia.pl i Polska The Times.

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis, laureat Nagrody Kisiela w 2005 r. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów w Polsce. We wrześniu 2010 r. średnia sprzedaż WPROST przekroczyła 118 tys. egz.

Pełna Lista Nominowanych do Nagród Kisiela 2010

(nominacje zgłaszają Członkowie Kapituły)

Polityk:

Michał Boni

Jerzy Buzek

Agnieszka Chłoń-Domińczak

Ryszard Kalisz

Michał Kleiber

Joanna Kluzik-Rostkowska

Ewa Kopacz

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

Henryka Krzywonos

Andrzej Sadowski

Bogdan Zdrojewski

Publicysta:

Jerzy Baczyński

Artur Domosławski

Leszek Jażdżewski

Michał Karnowski

Michał Komar

Adam Michnik

Grzegorz Miecugow

Andrzej Mleczko

Tadeusz Mosz

Marek Niedźwiecki

Janina Paradowska

Marek Raczkowski

Krzysztof Rybiński

Wawrzyniec Smoczyński

Joanna Solska

Magdalena środa

Bohdan Tomaszewski

Tomasz Wróblewski

Piotr Zaremba

Przedsiębiorca:

Dawid Bratko

Leszek Czarnecki

Dariusz Dąbski

Adam Góral

Andrzej Klesyk

Jerzy Mazgaj

Krzysztof Olszewski

Paweł Olechnowicz

Krzysztof Pawiński

Zygmunt Solorz

Dorota Soszyńska

Stanisław Sroka

Tomasz Szponder

Jan Wejchert

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy