Wiadomości branżowe

Kilogram srebra – największa bitwa średniowiecza upamiętniona na imponującym medalu okolicznościowym

15 lipca 2010 będzie datą szczególną – mija 600 lat od zwycięstwa zjednoczonych wojsk polskich i litewskich nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. Obchody rocznicy i tradycyjna inscenizacja bitwy to jedno z najbardziej

15 lipca 2010 będzie datą szczególną – mija 600 lat od zwycięstwa zjednoczonych wojsk polskich i litewskich nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. Obchody rocznicy i tradycyjna inscenizacja bitwy to jedno z najbardziej oczekiwanych i spektakularnych wydarzeń roku. Okrągła rocznica bitwy została upamiętniona w wyjątkowy sposób również przez Skarbnicę Narodową, która z tej okazji wyemitowała kilogramowy medal okolicznościowy z czystego srebra.

Na awersie medalu widnieje ukoronowane popiersie króla Władysława Jagiełły z profilu. Tło stanowią przedstawienia zamków: litewskiego w Trokach i krakowskiego na Wawelu oraz kościoła w Czerwińsku. Zamek w Trokach, ważny ośrodek Wielkiego Księstwa Litewskiego, podkreśla litewskie pochodzenie Jagiełły, zaś Wawel symbolizuje jego władzę jako króla Polski. Czerwiński kościół przypomina natomiast o miejscu przeprawy przez Wisłę wojsk polskich. Rewers medalu przedstawia stylizowaną scenę starcia wojsk polskich i litewskich z wojskami krzyżackimi. W tle widać zamek w Malborku, stolicy państwa zakonnego. Dwa nagie miecze przypominają o przekonaniu o swoim zwycięstwie Krzyżaków przed bitwą. Orzeł opierający szpony na jelcach symbolizuje zwycięstwo nad Zakonem.

Emisja wybita została w cenionej przez kolekcjonerów najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym w czystym srebrze próby 999/1000. Do każdego medalu dołączony jest certyfikat autentyczności zawierający szczegółowe informacje o emisji. Dla naszych Klientów jest to niezwykła pamiątka, uwieczniająca niezwykły sukces polskich wojsk. – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Zwycięstwo pod Grunwaldem uważane jest przez wielu historyków za największą bitwę średniowiecza. Bitwa była kulminacyjnym momentem wielkiej wojny 1409-1411 z Zakonem Krzyżackim, którą zakończył ostatecznie I pokój toruński zawarty w 1411 roku.

Specyfikacja medalu:

średnica: 100 mm

Metal: srebro 999/1000

Waga: 1 kg

Rok emisji: 2010

Jakość: stempel lustrzany

Limit emisji: 600 sztuk

Cena: 5 999 zł

 

***

Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. należy do europejskiej grupy Samlerhuset Group BV. Samlerhuset Group jest wiodącym europejskim dystrybutorem monet i medali okolicznościowych, z siedzibą główną w Amsterdamie i filiami w: Danii, Estonii, Finlandii, Czechach, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Samlerhuset Group jest oficjalnym dystrybutorem około 45 mennic z całego świata. Samlerhuset Group została mianowana oficjalnym dystrybutorem na Europę monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Londynie (2012).

A to już wiesz?  Rośnie zapadalność na szpiczaka mnogiego. Polska jako jedyny kraj w UE nie refunduje leczenia nowoczesnymi lekami stosowanymi przed przeszczepem szpiku

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy