Jak wybrać LUX prezenty

Prezenty od świętego Mikołaja

Dorośli, tak samo jak dzieci, mogą mieć swoje wymarzone prezenty. Co prawda, zwykle osobiście znamy dobrze osobę Mikołaja. Jest nim żona, mąż, dorosłe dzieci, partner, partnerka, czasami przyjaciele czy sąsiedzi. W zależności od tego, kim jest święty Mikołaj, adekwatne do tego są prezenty. Jednak to nie jest do końca prawdą. Rodzaj prezentu zależy w dużej mierze od tego, jakim ofiarodawca dysponuje portfelem, jednak nie jest tym uwarunkowany sam pomysł na prezent. A pomysł na prezent trzeba mieć, zarówno w przypadku dorosłego, jak i dziecka.

Kiedy chcemy komuś podarować prezent, musimy uważnie obserwować ukochaną osobę. To pozwoli na odkrycie, czego ona potrzebuje czy o czym marzy. Czasami sprawa jest łatwa, zwłaszcza dla osób, które mówią otwarcie czego chcą. Jednak w tym przypadku musimy być również ostrożni. Można bowiem popaść w nie lada tarapaty, kupując żonie wałek do ciasta jako prezent mikołajkowy czy prezent pod choinkę na podstawie tego, że kilka dni temu mówiła o tym jak odpadła rączka od starego wałka i potrzebny jest nowy. Przy wybieraniu prezentu z jakiejś okazji, działa zasada: prezent ma mieć charakter osobisty, a nie ogólny. Wałek jest tym, co z pewnością przyda się zonie, ale i całej rodzinie, która będzie jadła pierogi czy ciasto. Prezent na gwiazdkę czy na mikołaja, podobnie jak na urodziny czy imieniny, ma służyć tej konkretnej osobie, która go dostaje, w sposób niemal wyłączny.

Prezent nie może też być ucieleśnieniem naszych własnych potrzeb i marzeń. Nie na tym polega rzecz, aby tata kupował synowi przysłowiową kolejkę, ponieważ sam takiej nie miał w dzieciństwie. W przypadku dorosłych, działa to podobnie. Nie kupię mężowi pianina, tylko dlatego, że ja mam ochotę je posiadać i uczyć się na nim grać. Nasze marzenia nie muszą być spójne z marzeniami najbliższej osoby. Pamiętajmy o tym.
Jak zatem wybrać najlepszy prezent, najbardziej odpowiadający potrzebom danej osoby, czy stanowiący spełnienie jej marzeń? Najwłaściwsza rada w tym miejscu to: obserwować. Można obserwować osobę, której zamierzamy dać prezent, i na tej podstawie wysnuć wniosek, co jest jej potrzebne. W wyniku obserwacji zdobędziemy informację, czego potrzebuje dana osoba. Natomiast jeśli będziemy jej uważnie słuchać, być może dostaniemy wskazówkę, o czym marzy.

Najlepiej stosować dwie metody równocześnie: obserwacja i słuchanie. Czasami można też zaobserwować marzenie. Np. ktoś tęsknie wpatruje się w witrynę sklepową z przedmiotem pożądania. Jednak aby zaobserwować słusznie, musimy dobrze znać tę osobę. Dlaczego? Aby nie zinterpretować błędnie jej pragnień. Np. owo wpatrywanie się w wystawę, które ja zinterpretowałem jako pełne tęsknoty za tą rzeczą martwą (choć może to być np. żywy obiekt, powiedzmy zwierzątko w sklepie zoologicznym), mogło być jedynie przypadkiem. Ot, przesunęło się jej szkło kontaktowe i patrzyła w tę szybę, aby dojrzeć, czy je ma jeszcze na oku czy już zupełnie wypadło.

Obserwacja, słuchanie i słuszna interpretacja – wydawać by się mogło, że to trzy gwaranty sukcesu przy wyborze prezentu. Jak zatem słuchać, jak obserwować i jak interpretować? W dużej mierze to zależy od osoby, na jakiej spoczywa zadanie bycia św. Mikołajem. Na pewno nie trzeba ograniczać się tylko do tego, co dana osoba mówi do mnie, ale słuchać, co mówi do innych. Tu jednak też ostrożności nigdy za dużo – czyhająca zjawa o nazwie plotka. Aby nie dać się plotce, najlepiej korzystać z informacji z głównego źródła, czyli słuchać, co ta osoba mówi do kogoś z mojej obecności, a nie z przekazu od osoby trzeciej. Zdarza siwe jednak, że z takich przekazów też można wspaniale skorzystać, ale musi być to racjonalne i poparte naszą wiedzą na temat danej osoby, aby prezent nie sprawił jej przykrótkości, ale radość. Pisząc o przykrości, nie mam na myśli tego, że ktoś się rozczaruje prezentem bo był tani. Cena nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi to, że osoba, otrzymująca od najbliższego coś, czego nie nienawidzi, lub co źle się jej kojarzy, ma prawo poczuć się urażona czy poczuć się źle z tego powodu, że obdarowujący nie wiedział o tym, lub zapomniał o uczuciach tej osoby w stosunku do danej sytuacji, którą ta rzecz przypomina.

Wybór prezentu to sprawa nie najprostsza, ale też nie jest niemożliwa. Dlatego, nie poddawajmy się, i myślmy o tym, obserwujmy i interpretujmy, co może sprawić radość najbliższej osobie.

Ważne by pamiętać że kolejny samochód, czy wycieczka do Wenecji nie zastąpią drobnego miłosnego prezentu z siebie ;) w weneckiej gondoli

MKS

Authors
Tags , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related posts

Top