Dzieła sztuki z licytacji

Dzieła sztuki kupujemy zwykle z kolekcji prywatnych, podczas licytacji lub bez licytacji, płacąc cenę podaną przez obecnego właściciela lub wynegocjowaną. Dzieła sztuki można także zamawiać przez internet lub kupować ja na aukcjach internetowych.

Co może być wystawione na aukcji? Zwykle są to obrazy, rzeźby czy innego typu arcydzieła artystów dużego formatu, czyli takich, którzy zostali kiedykolwiek, czy to za życia, czy też po śmierci, docenieni za tworzoną przez nich sztukę.

Sprzedawane są dzieła artystów współczesnych, ale najbardziej cenione i najdroższe bywają dzieła historyczne, tworzone kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat wstecz. Często dzieła najbardziej znanych dochodzą do ogromnych kwot.

Kto nie chciałby kupić obrazu Da Vinci, Michała Anioła, czy Picasso. Czy autorzy przypuszczali, że ich dzieła będą tyle warte? Wielu artystów cierpiało głód lub żyło skromnie, tworząc dzieła. Gdyby te dzieła zostały docenione za ich czasów, mieliby zupełnie inne życie.

Wiele dzieł jest wystawianych w cenie wywoławczej, a cena ich zwykle rosnie wraz z kolejnymi głosami w licytacji, czasami osiąga niebotyczne sumy. Na przykład, Picasso zostało w 2010 roku sprzedane po bardzo dużej cenie. Obraz ten został namalowany przez Picassa w 1932 roku i pochodzi z kolekcji pani Sidney F. Brody. Końcowa cena, jaka wyszła za obraz to 106500000 dolarów, a kupił go niezidentyfikowany oferent tej kwoty.
mks

Authors

Related posts

Top