Cukier trzcinowy właściwości

Cukru używamy nie tylko do gotowania i pieczenia, ale także do słodzenia herbaty, kawy, i innych napojów. O cukrze białym i o soli, mówi się: biała śmierć. A jak nazwać cukier trzcinowy? Czy jest on lepszy od białego? Otóż, trzcina, ma właściwości bakteriobójcze. Od dawien dawna używano jej jako środka kojącego, przeciwbólowego czy wykrztuśnego. Trzcinę wykorzystywano też do łagodzenia objawów astmy, leczono nią rany, które nie chciały się goić oraz oparzenia. Była także sposobem na zapalenia, przeziębiania oraz na gorączkę.

Czy zatem, cukier z trzciny ma również takie właściwości? A może w trakcie pozyskiwania cukru zostają stracone te właściwości, i nie ma już w nim nic dla zdrowia? Cukru trzcinowego używano również już od najdawniejszych czasów do celów medycznych.

Słodycz z trzciny cukrowej odkryli mieszkańcy Nowej Gwinei. Zaczęli uprawiać trzcinę cukrową już 8 tysięcy lat przed naszą erą. Dopiero po jakimś czasie trzcina cukrowa trafiła do Polinezji i na Filipiny. W końcu dotarła do Azji: do Chin, Indochin i do Indii. Cukier z trzciny zaczęto produkować w Indiach około 3 tys. lat pne. Ze dokumentu pochodzącego z około 400 roku p.n.e., wynika, że cukier był stosowany do słodzenia mleka, budyniu ryżowego, napoju imbirowego i mąki. Wtedy w Europie nie znano jeszcze w ogóle cukru a do słodzenia służył jedynie miód. Dopiero po podboju Indii przez Macedońskiego, informacja o cukrze dotarła do Europy, i w Rzymie bardzo małe ilości tego cukru trzcinowego, jakie sprowadzono, stosowane tylko w celach leczniczych. Cukier i uprawa trzciny cukrowej rozpowszechniła się też na wschodzie. Bardzo rozpopularyzowali go Arabowie. Powstały plantacje w Syrii, Palestynie, Egipcie, Hiszpanii, na Cyprze, Krecie i Sycylii. Chrześcijanie uprawy trzciny cukrowej i produkcji cukru nauczyli się od muzułmanów dopiero w 1300 roku.

mks

hastagi na stronie:

#cukier trzcinowy wlasciwosci #właściwości cukru trzcinowego #cukier czcinowy #cukier właściwości #syrop ryżowy właściwości #cukier z trzciny cukrowej właściwości #cukier trzcinowy brazowy wlasciwosci #cukier ryżowy #syrop ryzowy

Authors

Related posts

Top