Kuchnia Przepisy

Choinka karczoch

Karczoch to wieloletnia roślina zielna, należąc do rodziny astrowatych. Jej ojczyzną jest rejon Morza śródziemnego. Obecnie karczocha uprawia się w całej Europie i Ameryce Północnej. Ma bardzo specyficzny wygląd, i przez swoją budowę być może kojarzy się komuś z choinką, lub z choinkowym ułożeniem liści.

Karczochy mają zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetyce.

Zacznijmy od kuchni. Karczoch zwyczajny to warzywo. Jadalną częścią są główki kwiatostanów. Najpierw jednak usuwa się zewnętrzne stwardniałe łuski. U starszych pąków do jedzenia nadaje się samo dno kwiatowe. Karczoch możemy ugotować, usmażyć lub upiec. We Włoszech jest tez inna tradycja związana z karczochem: tam młode główki kwiatowe gotuje się i następnie zalewa oliwą, a potem przechowuje się je, aby spożyć po jakimś czasie. Nadają się również do konserwowania w puszkach. Niektórzy dodają karczocha do sałatek.

Czy karczochy są zdrowe do spożywania?Zawierają około 3% białka, 3% cukrów, tłuszcz i witaminę C. ich wartości odżywcze nie są zbyt duże. Pomimo tego, karczoch jest ceniony za zawarte w nim cukry, jakie mogą spożywać chorzy na cukrzycę. Również jest polecany do spożycia osobom z chorą wątrobą.

Z karczochów jest produkowany lek – Cynarex, dostępny w postaci tabletek oraz Cynacholin – w postaci wyciągu alkoholowego. Obydwa te środki są stosowane w leczeniu i profilaktyce u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Karczoch zawiera flawonoidy takie jak luteolin i apigenin. Ekstrakt z liści karczocha ma właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe, redukujące poziom cholesterolu. Działa też przeciwutleniająco, jeśli chodzi o ekstrakt z tego warzywa.

Karczoch może też nam pomóc w dbaniu o urodę. Jest np. dodawany do płynów oczyszczających skórę, toników, kremów i maseczek kosmetycznych.
mks

hastagi na stronie:

#choinka karczoch #jajko karczoch #pisanki karczochy #jaja karczochy #jajo karczoch #jajka karczochy #pisanka karczoch #jak zrobić jajko karczoch #karczoch jajko #jajko ala karczoch

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy