Wiadomości agencyjne Wiadomości branżowe

Bielizna będzie służyła dłużej, jeśli o nią odpowiednio zadbamy

Bielizna będzie służyła dłużej, jeśli o nią odpowiednio zadbamy
Nawet najlepsza jakościowo bielizna zszarzeje i zniekształci się, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowana. Należy ją prać ręcznie lub w pralce w specjalnym woreczku, wybierać proszki przeznaczone do prania bielizny, suszyć na suszarce, a nie na grzejniku czy słońcu i przechowywać w ciepłych i suchych miejscach, np. pojemnikach na bieliznę.Bielizna to ubranie codziennego użytku, dlatego warto wiedzieć, jak o nią dbać, aby wyglądała schludnie i służyła jak najdłużej. Po pierwsze trzeba nauczyć się ją odpowiednio prać, gdyż bielizna bardzo szybko się brudzi, zbiera pot, szybko wchłania kosmetyki pielęgnacyjne oraz perfumy, co pozostawia ślady i może odbarwić materiał.– Bieliznę powinnyśmy prać ręcznie maksymalnie w 40 stopniach. To powoduje, że nie odbarwia się ona, nie traci swojego fasonu, a z elementami, z których jest uszyta, nic się nie dzieje. Panie, które będą korzystać z prania w pralce, czyli z programu do prania bielizny, powinny używać

Nawet najlepsza jakościowo bielizna zszarzeje i zniekształci się, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowana. Należy ją prać ręcznie lub w pralce w specjalnym woreczku, wybierać proszki przeznaczone do prania bielizny, suszyć na suszarce, a nie na grzejniku czy słońcu i przechowywać w ciepłych i suchych miejscach, np. pojemnikach na bieliznę.

Bielizna to ubranie codziennego użytku, dlatego warto wiedzieć, jak o nią dbać, aby wyglądała schludnie i służyła jak najdłużej. Po pierwsze trzeba nauczyć się ją odpowiednio prać, gdyż bielizna bardzo szybko się brudzi, zbiera pot, szybko wchłania kosmetyki pielęgnacyjne oraz perfumy, co pozostawia ślady i może odbarwić materiał.

Bieliznę powinnyśmy prać ręcznie maksymalnie w 40 stopniach. To powoduje, że nie odbarwia się ona, nie traci swojego fasonu, a z elementami, z których jest uszyta, nic się nie dzieje. Panie, które będą korzystać z prania w pralce, czyli z programu do prania bielizny, powinny używać specjalnego woreczka. Biustonosz składamy w połówkę, miseczki do siebie, wkładamy do woreczka i zawiązujemy. W ten sposób podczas prania nie wyginają się fiszbiny – mówi Magdalena Kasprzyńska, brafitterka marki Dalia.

Woreczek do prania bielizny to koszt ok. 15 zł. Ważny jest również dobór proszku do prania. Najlepsze są środki do prania delikatnych materiałów, proszki do niemowlęcej bielizny, a także płatki mydlane.

Niektóre proszki powodują blaknięcie materiałów lub rozchodzenie się pewnych części bielizny. Na przykład do jasnej bielizny nie powinno się używać płynów do płukania, ponieważ powodują one jej szarzenie – wyjaśnia Magdalena Kasprzyńska.

Po wypraniu bielizny należy ją suszyć na suszarce, na rozłożonym ręczniku, w pokojowej temperaturze. Biustonosz trzeba rozłożyć w pozycji horyzontalnej. Niewskazane natomiast jest suszenie na grzejniku oraz na świeżym powietrzu na słońcu. Wysoka temperatura niszczy kolory.

Ważne jest także przechowywanie bielizny. Do przechowywania brudnych rzeczy nadają się kosze wiklinowe czy płócienne worki. Nie wolno jednak zwlekać z praniem, bo brud czy zapachy mogą się utrwalić na bieliźnie. Wyprane biustonosze czy majtki należy trzymać w miejscu suchym i ciepłym. Można je powiesić na wieszakach lub poukładać w czystej i gładkiej szufladzie. Biustonosz powinien być przechowywany w pozycji rozłożonej lub ustawiony jeden za drugim. Ważne jest, aby wyznaczone miejsce nie sąsiadowało z rzeczami o intensywnym zapachu, np. z butami czy kurtkami.

A to już wiesz?  Ogrody ekologiczne stwarzają przyjazne warunki dla ptaków i owadów. Sztuczne nawożenie jest ograniczone do minimum

Można też kupić specjalne pojemniczki czy woreczki, w których możemy bieliznę poukładać tak, aby nie traciła ona swoich właściwości – tłumaczy Magdalena Kasprzyńska.

Czystą bieliznę warto wkładać również do pojemników z wikliny lub układać w specjalnych separatorach dostępnych np. w sieci sklepów Ikea, Jysk. Za pojemnik na bieliznę wyda się minimum ok. 30 zł, za woreczek do jej przechowywania ok. 40 zł.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy