45 proc. Polaków sięga po świeże i ekologiczne produkty, ale większość nie umie ich we właściwy sposób gotować

Polacy chcą się zdrowo i racjonalnie odżywiać, ale nie przywiązują wagi do tego, w jaki sposób przygotowują posiłki – wynika z badań TNS Polska. Tylko 14 proc. potrafi gotować na parze, a 2 proc. smaży bez tłuszczu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że smażenie w głębokim tłuszczu czy gotowanie w wodzie powoduje, że świeże produkty tracą swoje najcenniejsze właściwości. Duże znaczenie ma też używanie odpowiednich naczyń.

Blisko 60 proc. Polaków deklaruje, że stawia na zdrowy styl życia i racjonalne odżywianie. – wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie marki naczyń Philipiak Milano. Czytają poradniki, konsultują się z dietetykami i układają swój jadłospis tak, żeby znalazły się w nim posiłki, które dostarczają witamin i składników odżywczych. Mimo że 45 proc. stara się sięgać po produkty ekologiczne, niewielu potrafi przygotować z nich zdrowe posiłki.

Niestety, sposób przygotowania świątecznych potraw nie będzie szczególnie zdrowy. Przeważać będzie gotowanie w wodzie i smażenie w tłuszczu. Jedynie 2 proc. Polaków umie i stosuje metodę smażenia bez tłuszczu, zaledwie 14 proc. Polaków potrafi gotować na parze – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Lis, dyrektor ds. komunikacji i rzecznik prasowy Philipiak Polska.

Zdecydowanie przeważają tradycyjne metody gotowania: gotowanie w wodzie (62 proc.) smażenie (36 proc.) i duszenie (23 proc.).

Proces przetwarzania żywności często powoduje, że nasze potrawy tracą wiele substancji odżywczych. Przez gotowanie w wodzie dużo witamin i soli mineralnych jest wypłukiwanych z warzyw czy mięsa. Z kolei smażenie na tłuszczu powoduje, że przyjmujemy tego tłuszczu więcej, niż sobie zaplanowaliśmy. Stosujemy najczęściej wszystkie te techniki, które albo zubożają potrawy, albo powodują, że jemy zbyt tłusto – tłumaczy Tomasz Lis.

Na jakość przygotowywanych potraw wpływ mają również naczynia, w których są przygotowywane.

– Polacy nie wybierają naczyń, które pomagałyby im gotować w zdrowy sposób, i traktują je po macoszemu. Kupują naczynia tanie i rzadko je wymieniają. Rodacy mają więc dobre chęci, sięgają po coraz zdrowsze produkty, natomiast później obróbka termiczna, czyli gotowanie, pozostawia wiele do życzenia – podkreśla Tomasz Lis.

Z badania wynika, że Polacy gotują w naczyniach ze stali szlachetnej (46 proc.), emaliowanych (39 proc.) i z powłoką ceramiczną (35 proc.). Przynajmniej raz w roku garnki wymienia 8 proc. Polaków. Co czwarty robi to raz na trzy lata. Podobna jest grupa tych, którzy wymieniają je co pięć lat.

Jak podkreśla Lis, wyniki badań skłoniły firmę do organizowania warsztatów kulinarnych, na których uczestnicy mogą uczyć się technik zdrowego gotowania pod okiem dietetyków i szefów kuchni. Na razie są one dostępne tylko w Warszawie, ale z czasem firma zamierza rozszerzyć je na inne miasta.

0 0 vote
Article Rating

Źródło informacji - Newseria

Authors
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Agnes
Agnes
5 lat temu

W obecnej chwili nie stać mnie na parowar z philipiaka, o którym marzę(może mój mąż to przeczyta:)) Ale ogólnie akcje tej firmy mi się podobają, ponieważ skorzystałam ostatnio w niedzielny wieczór z bezpłatnej konsultacji dietetyczki na facebookowym pagu Philipiak Milano. Dowiedziałam się, jakich produktów powinnam pozbyć się z mojego codziennego menu, a jakie uzupełnić. Polecam

MataHari
MataHari
5 lat temu
Reply to  Agnes

A czy ten “Wieczór z dietetykiem” to cykliczna akcja czy to było jednorazowe?

Agnes
Agnes
5 lat temu
Reply to  MataHari

skorzystałam z tej możliwości jeszcze w 2014, podejrzewam, że jest są to cykliczne porady. Nie bądź leniwa Mata i poszperaj w internecie:)

MataHari
MataHari
5 lat temu
Reply to  Agnes

W ostatnią niedzielę tez było spotkanie z dietetyczką, a na fb doczytałam że w tę tez będzie spotkanie :)

Marta Kowalewska
Marta Kowalewska
5 lat temu
Reply to  MataHari

Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Spotkania z dietetykiem mają charakter cykliczny i odbywają się w każdą niedzielę. Służę pomocą w przypadku dalszych wątpliwości.

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK

Agnes
Agnes
5 lat temu
Reply to  MataHari

Prawdopodobnie jest to cykliczna akcja, godna uwagi. Kilka razy już spotkałam się z opinią zadowolonych kobitek.

Top